УРОК 15
Тема. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і
передавання повідомлень. Робота з розвивальними програмами.
Мета. Сформувати початкові уявлення про інформаційні процеси; вчити називати і розрізняти інформаційні процеси (отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень), наводити приклади інформаційних процесів зі своєї навчальної діяльності і в навколишньому світі; формувати інформаційно-комунікаційну компетентність; розвивати мислення, спостережливість, самостійність учнів; виховувати інтерес до навчального предмета.
Обладнання. Підручники, робочі зошити, комп'ютери, програмне забезпечення, таблиця «Інформаційні процеси», індивідуальні папки з опорними схемами, картки, олівці, ручки.
Зміст уроку
- Організаційний момент
- Розпочинаємо урок «Сходинки до інформатики». Посміхнітесь один одному, побажайте успіху.
- Ви прийшли на урок обравши колір настрою - колір веселки. Нехай цей колір впродовж уроку сприяє позитивному настрою.
- Актуалізація опорних знань
- Подивіться на дошку, чому ці зображення є на дошці.?
Тому що це зображення органів чуття, а ми цей матеріал вивчали на попередньому уроці.
- Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.
- Сьогодні ми продовжимо вивчати зміст предмету сходинки до інформатики.
Тема. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і
передавання повідомлень. Робота з розвивальними програмами.
Мета. Сформувати початкові уявлення про інформаційні процеси; вчити називати і розрізняти інформаційні процеси (отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень), наводити приклади інформаційних процесів зі своєї навчальної діяльності і в навколишньому світі; формувати інформаційно-комунікаційну компетентність; розвивати мислення, спостережливість, самостійність учнів; виховувати інтерес до навчального предмета.
Знати. Інформаційні процеси (отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень).
Вміти. Наводити приклади інформаційних процесів зі своєї навчальної
діяльності і в навколишньому світі, розрізняти їх.
- Щоб урок пройшов результативно назвіть слова, які починаються на кожну букву і які забезпечать нам успішну роботу на протязі уроку
У – увага
Р - розум
О - організованість
К - кмітливість
- Молодці. Якщо ви будете такими, то я чекаю від вас:
Д - Думок швидких
І - Ініціативи від усіх
Я – Яскравих оригінальних відповідей.
- Отже я чекою від вас активної діяльності - тобто дії - отож починаємо діяти засвоювати новий матеріал.
- Вивчення нового матеріалу.
- До вашої уваги загадкова скринька білого кольору у якій знаходиться предмет. Запрошую до дії. Прошу 3 учнів, які вдало підібрали слова, підійти до мене.
Перша дія
1. Опусти руку в коробку, доторкнись до предмета і опиши його.
- шершавий, холодний, круглий…
2. 2 дію виконає ? Понохай його – що відчуваєш?
- різкий запах, приємний..
3. Яку дію виконаєш ти? Скуштуй його. Який він на смак?
- гіркий, кислий.
4. Чи виконували ми з вами наступну дію?
-так.
5. Ви здогадалися, що це за предмет? Погляньте на нього. Що нового ви
дізнались при допомозі зору?
- жовтий, круглий, великий.
- Використовуючи опорну схему, зробіть висновок щодо інформації, що ви
отримали (При допомозі органів чуття ми дізнались, що лимон гіркий, кислий, багатий на вітаміни, жовтий, пузатий….)
- Перегорніть с. 6 індивідуальних папок і прочитайте підкреслене слово: дія.
- Чому це слово виділене? бо ми виконували дію.
- Дія , яка триває певний час в інформатиці називається процесом.
Процес – це дія, а дія – це відбувається процес. Прочитайте правило, що таке процес.
- Отже, виконуючи дії, при допомозі дотику, нюху, смаку, слуху, зору ,
ми отримали інформацію.
- То що таке інформація?
- Скільки складів у слові інформація. 5
- Який склад відповідає на запитання - хто? Я
- Хто отримує інформацію? Я людина
- Пригадаймо, коли ми прослухали інформацію про лимон
за допомогою органів чуття ми її сприйняли, отримали інформацію.
- На основі чого ви зробили висновок, що це лимон? –
Думали, міркували, опрацювали інформацію.
- Учень, який куштував лимон, що потім зробив?
Розповів нам що лимон гіркий..
- Тобто він передав нам інформацію.
- Всю інформацію, що ви говорили я записала на дошці, що ми з нею зробили?
ми її запам’ятали. Тобто я її зберегла.
Щоб дану інформацію використати на уроках, розказавши дома, іншим ..
- Отже, хто отримує інформацію? Людина
- Людина може отримувати інформацію, обробляти, передавати, зберігати та
використовувати її.
- Відкрийте папку і зачитайте , як називається процеси
отримання, опрацювання, передавання, зберігання та використання
інформації (інформаційними процесами.)
- Звідки ми беремо інформацію?
З книг, малюнків, комп’ютера, енциклопедій, телевізора…
- А чи знаєте ви як люди в давні часи зберігали інформацію ?
Пропоную перегляд презентації найдавніші засоби збереження інформації
Завдання- Які найдавніші способи збереження інформації існують і в наш час
Як змінювався час, так і змінювались способи збереження інформації
Робота з підручником.
- Перегляньте матеріал на с 68. і дайте відповідь на запитання
Що нового ви дізналися, про що ще не велась розмова?
(передавали повідомлення)
- Отже в різні часи, по різному відбуваються способи отримання, опрацювання, передавання, зберігання та використання інформації
5. Сприймання і осмислення нового матеріалу
- -З метою подальшого засвоєння матеріалу, пропоную робота в групах. Ваше завдання з’ясувати, за допомогою чого можна отримувати, обробляти, передавати, зберігати та використовувати … інформацію
- Об’єднайтесь у групи за кольором.
- Підійдіть до квадрата вибраного вами кольору.
- Завдання груп: Користуючись підручником, опорною схемою із запропонованих зображень відібрати ті, які відповідають інформаційному процесу, який записаний на квадраті. Наклеїти їх на листок паперу.
- Ви працюєте -3 хв.
- По завершенню групи будуть звітувати, шляхом доповнення опорної схеми.
- Уважно слухайте, можливо в когось буде доповнення.
Від теоретичної роботи переходимо до практичної
6. Узагальнення і систематизація знань
1. Повторення правил безпечної роботи з комп'ютером
- Слідуючий етап нашої роботи це - Робота з комп’ютером.
- Пропоную вам практично відтворити вивчений матеріал.
- Про що варто пам'ятати під час роботи з комп'ютером? (Про правила безпечної роботи та правила поведінки в комп'ютерному класі.)
- Перегляньте ПБР в індивідуальних папках і пригадайте правила безпечної роботиз комп’ютером.
- Прослухайте ситуацію.
Уважна другокласниця помітила на уроці, що її однокласник прихопив з собою на урок улюблені іграшки і поставив їх поряд з монітором. Яке правило техніки безпеки він порушив?
2. Практична робота учнів з розвивальними програмами
- Ви працюватимете з розвивальною програмою GCompris .
Гра «Створи малюнок»
- Малюнки теж можуть передавати інформацію. Ваше завдання скласти малюнок з окремих фрагментів і дізнатись, яку інформацію він містить.
- Для цього потрібно натиснути ліву кнопку миші і, не відпускаючи її, перетягнути фрагмент малюнка з лівої частини вікна на потрібне місце. Коли всі частини будуть розміщені правильно, стане доступною кнопка ОК.
- Для виконання завдання використайте Алгоритм роботи.
- Прошу групі №1 зайняти місця за комп’ютером.
- Робота в зошиті.
- Коли ви працювали з комп’ютером, яку інформацію ви здобули?
Ми познайомились із картинами художника . На своїх картинах він зобразив природу, вулицю міста.
7. Підсумок уроку
- Над якою темою працювали?
- Яку інформацію ви отримали сьогодні на уроці?
- Які ви знаєте інформаційні процеси?
- Що ви зробите з цією інформацією? Дайте відповідь, користуючись словами: опрацюємо, передамо, збережемо, використовуватимемо.
Ось і пролунав дзвінок — Закінчився наш урок, За роботу по заслузі Щиро дякую вам, друзі.
Д.З. Опрацювати с. 67-70. Виконати завдання в зошиті № 1,2 за вибором.
Людина отримує
інформацію
Людина опрацьовує Людина передає
Інформацію інформацію
Людина зберігає
інформацію
Людина отримує
інформацію
Людина опрацьовує Людина передає Інформацію інформацію
Людина зберігає інформацію
|