Сценарій до Дня Революції Гідності
Тема І. Я маю право... кожна людина має право...
Мета: Дати дітям уявлення про найпростіші права й обов'язки дитини. Познайомити дітей із основними взаємозв'язками в соціальному житті (між порушенням правил і відповідальністю). Вчити аналізувати, обговорювати свої дії, вчинки, передбачати їх наслідки. Вчити виконувати правила поведінки в соціальному оточенні, оцінювати приклади позитивного й негативного ставлення. Виховувати почуття обов'язку та відповідальності.
Обладнання: плакат із написом незакінчених речень: «Кожна дитина має право...», «Мої основні обов'язки».
Ключові слова: право, обов'язок, відповідальність.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. Мотивація
— Діти! Спробуйте собі уявити, шоб сталося, якби у людей були лише права і зовсім не було обов'язків? Чи легко жилось би всім? Яким би стало наше життя в суспільстві, в сім'ї, в школі?
II. Бесіда з дітьми.
а) Спробуємо розібратись, шо таке право, обов'язок
— Що ви знаєте про свої права? Права дитини?
— В якому міжнародному документі вони викладені? (Так, це «Декларація прав дитини». Прийнята близько 50 років тому назад ООН).
— А в якому державному документі України викладені права і обов'язки громадян?
— А чи записані десь обов'язки дітей? (У правилах для школярів).
б) Методика «Незакінченого речення»:
— Закінчіть речення:
Кожна дитина має право... (можна виконувати колективний малюнок на дошці чи на плакаті). Мої основні обов'язки...
— Що ж забезпечує людині знання її прав? (Повагу до себе як до особистості, почуття власної гідності).
— А її обов'язків? (Дозволяє зберігати честь, бути відповідальним за свої слова, дії, вчинки; відчувати почуття гордості, самоповаги).
в) Гра «Говоримо тільки правду»
— Одним з учнівських обов'язків є обов'язок говорити завжди правду, бути чесним. Спробуємо перевірити, чи готові ви завжди говорити правду. Гра проходить у вигляді гри у м'яча (діти стоять у колі): питання — чесна відповідь, знову питання — відповідь. Той, кому ставлять питання отримує право сам обрати того, кому він поставить запитання.
III. Конкурс малюнків «Мої права і обов'язки».
— До чого може призвести недотримання своїх обов'язків (наприклад. Слухатись і поважати батьків, старших; гарно поводитись, захищати молодших, турбуватись про тварин тощо)?
— Чи можна таку людину назвати відповідальною? Що означає ця риса характеру людини?
— А ти сам відповідальна людина? Чому ти так вирішив?
Чи завжди ти виконуєш свої обов'язки відповідально, старанно?
IV. Аналіз життєвих ситуацій (поведінковий тренінг).
«Зроби правильний вибір».
— Повчімося робити правильний вибір (поводитись відповідально) на прикладі однієї життєвої ситуації.
Спробуй змінити ситуації!
А якби?
Мати попросила тебе прибрати кімнату Подруга запросила подивитись фільм, а
ти ще не зробила всі уроки
Ти відмовилась Ти погодилась
Зіпсований настрій.
Не вивчила урок,
образила відмовою отримала погану оцінку
Сумно, прикро, неприємно (покажіть настрій за допомогою піктограм)
V. Підсумок заняття.
Написання міні-твору на тему «Я маю право...»
Додаток до заняття.
1. Гра «Я — вчитель» (за О.Хухлаєвою).
Запропонуйте дітям інструкцію: «Спробуйте перетворитись у вчителів. Поміркуйте, які права при цьому вам будуть надані, спробуйте письмово перерахувати їх».
Після виконання завдання діти по-черзі читають свої переліки прав. Інші повинні викреслювати в своїх списках ті права, які співпадають з вже названими. Перемагає той, у кого в списку залишиться більше всього не викреслених прав.
2. П'ять головних прав (за О.Хухлаєвою). Вчитель проводить бесіди з дітьми про те, що
кожна людина звичайна хоче мати більше прав і менше обов'язків. Але в реальному житті кількість прав і обов'язків людини приблизно однакова. Вчитель пропонує дітям придумати по п'ять головних обов'язків і по п'ять основних прав другокласників.
На основі обговорення цих списків можна провести з дітьми міні-референдум (обговорення), на основі якого, за допомогою вчителя, діти складають перелік прав учня і вчителя в школі.